През далечната вече 1994 година, когато българския национален отбор по футбол спечели 4-ото място, домакините от САЩ също влязоха в историята.

Американците бяха в група А на първенството заедно с отборите на Колумбия, Швейцария и Румъния. В първата си среща САЩ завърши 1:1 с Швейцария, за да дойде и двубоя на днешната дата, когато американците победиха Колумбия с 2:1 и записаха първа победа на световно първенство от далечната 1950 година.

На стадион Роуз Боул в Пасадена пред близо 94 000 зрители футболистите на селекционера Бора Милутинович съумяха да спечелят срещата. Колумбиецът Андрес Ескобар си отбеляза автогол и изведе САЩ напред в 39-ата минута, а при този резултат завърши и първото полувреме. През второто полувреме Стюарт добави втори гол в 52-ата минута с красив удар. В последната минута на срещата Валенсия оформи крайния резултат, но колумбийците загубиха двубоя.

След този успех американците продължиха в елиминационната фаза на надпреварата. Заради автогола си срещу САЩ в Колумбия Андрес Ескобар беше убит, което потресе света.